Go Back

K308 Sport Metal Stereo Earphone
·COMFORTABLE SECURE FIT:With the comfortable soft hybrid silicon ear fins, you will have a secure fit during running, working out, gym or fitness activities.
·PREMIUM BALANCED SOUND:Designed to emphasize balanced sound levels of bass with clear mid and high tones. Perfect for bass sensitive ears or for music lovers that suffer from listener fatigue / ear fatigue.
·NOISE ISOLATION:The earbud tips sit at a 45° angle so it slots perfectly into your ear canal creating a nice seal for noise cancelling from ambient sound
·BUILT-IN MICROPHONE & DURABLE CONSTRUCTION:The built-in microphone ensures crystal clear conversations no matter where you are. The earbuds casing and microphone casing are made from aluminum to give you that quality feel and making it more durable than plastic for a longer lifespan. Super lightweight at 0.67oz with a tangle free, Y-cord measuring 4 feet in length.
·PREMIUM BALANCED SOUND:Designed to emphasize balanced sound levels of bass with clear mid and high tones. Perfect for bass sensitive ears or for music lovers that suffer from listener fatigue / ear fatigue.
·NOISE ISOLATION:The earbud tips sit at a 45° angle so it slots perfectly into your ear canal creating a nice seal for noise cancelling from ambient sound
·BUILT-IN MICROPHONE & DURABLE CONSTRUCTION:The built-in microphone ensures crystal clear conversations no matter where you are. The earbuds casing and microphone casing are made from aluminum to give you that quality feel and making it more durable than plastic for a longer lifespan. Super lightweight at 0.67oz with a tangle free, Y-cord measuring 4 feet in length.
More Details
| Connections: | 3.5mm jack plug (stereo) |
| Cable shape: | Round |
| Cable length: | 1.2m |
| Horn diameter: | 10 mm |
| Frequency range: | 20 - 20000 Hz |
| Impedance: | 16 ohms |
| Sensitivity: | 100dB (+/-3dB) at 1kHz |
| Color Available: | Black,Red,Green,Blue,White,Grey |
| Product material: | Metal |
| Silicone ear pads sizes: | S, M and L |
| Warranty: | 12 months |
| Product Net weight: | 18g |
| Product with box weight: | 35.5g |
| Quantity in Carton: | 200pcs |
| Carton Gross weight: | 9.80kgs |
| Carton size: | 790 x 410 x 300 mm |
| OEM MOQ: | 2000 pcs |
| Quantity in 1X20' container: | 288 cartons(57600pcs) |








