Go Back

Q8 Dual Dynamic Earphones
·Deep Bass & HD HiFi Stereo: with 4 action coil and dual dynamic driver, this wired headphones will deliver deep bass and HD HiFi stereo sound, ensure an immersive listening experience for everyday wearing.
·Microphone & Volume Control: with built-in microphone and in-line wired control, you make clear phone calls, end/reject calls, adjust volume, pause/skip songs. Free your hands when walking, driving, working, studying, entertaining, etc.
·Noise Isolation In-ear Design:The economic design earbuds will fit perfectly in the ear and ensure a comfortable wearing even for a long time. Isolating noises outside and provide a high fidelity lossless sounds quality.
·Microphone & Volume Control: with built-in microphone and in-line wired control, you make clear phone calls, end/reject calls, adjust volume, pause/skip songs. Free your hands when walking, driving, working, studying, entertaining, etc.
·Noise Isolation In-ear Design:The economic design earbuds will fit perfectly in the ear and ensure a comfortable wearing even for a long time. Isolating noises outside and provide a high fidelity lossless sounds quality.
More Details
| Connections: | 3.5mm jack plug (stereo) |
| Cable shape: | Round |
| Cable length: | 1.2m |
| Horn diameter: | 2 x 6mm |
| Frequency range: | 20 - 20000 Hz |
| Impedance: | 16 ohms |
| Sensitivity: | 100dB (+/-3dB) at 1kHz |
| Color Available: | Black,Red,Green,Blue,White,Grey |
| Product material: | Plastic |
| Silicone ear pads sizes: | S, M and L |
| Warranty: | 12 months |
| Product Net weight: | 19g |
| Product with box weight: | 38g |
| Quantity in Carton: | 200pcs |
| Carton Gross weight: | 13.5kgs |
| Carton size: | 695 x 412 x 415 mm |
| OEM MOQ: | 2000 pcs |
| Quantity in 1X20' container: | 235 cartons(47000pcs) |





