Go Back

S201 Stereo Earphone
·3.5mm plug: high quality 3.5mm plug compatible with mainstream mobile phones and tablets in the market. Reduce signal transmission loss and restore real sound quality.
·TEP cables: High tenacity line TPE material with high matching line and soft feel. It is not easy to knot and entangle. Even in winter, the wire will not harden.
·PC material:This headset is made of excellent PC material, which is , non-toxic, harmless, comfortable, simple and generous.
·HiFi sound quality: stereo surround sound, restore real sound quality. Professional vocal unit reorganization, high, middle and low three bottles of precision connection. High quality interpretation and reduction.
·TEP cables: High tenacity line TPE material with high matching line and soft feel. It is not easy to knot and entangle. Even in winter, the wire will not harden.
·PC material:This headset is made of excellent PC material, which is , non-toxic, harmless, comfortable, simple and generous.
·HiFi sound quality: stereo surround sound, restore real sound quality. Professional vocal unit reorganization, high, middle and low three bottles of precision connection. High quality interpretation and reduction.
More Details
| Connections: | 3.5mm jack plug (stereo) |
| Cable shape: | Round |
| Cable length: | 1.2m |
| Horn diameter: | 10 mm |
| Frequency range: | 20 - 20000 Hz |
| Impedance: | 16 ohms |
| Sensitivity: | 100dB (+/-3dB) at 1kHz |
| Color Available: | Black,Red,Green,Blue,White,Grey |
| Product material: | Plastic |
| Silicone ear pads sizes: | S, M and L |
| Warranty: | 12 months |
| Product Net weight: | 16.8g |
| Product with box weight: | 32.1g |
| Quantity in Carton: | 200pcs |
| Carton Gross weight: | 8.93kgs |
| Carton size: | 570 x 424 x 400 mm |
| OEM MOQ: | 2000 pcs |
| Quantity in 1X20' container: | 289 cartons(57800pcs) |








