Go Back

T108
·Hi-Fi Stereo Sound: The usb c headphones uses high-quality DAC noise reduction chips and accessories to provide crystal clear sound and strong bass.
·Ergonomic Design: The usb earbuds with microphone for pc is designed with 45° inclined in-ear ergonomics, specially designed for the human ear canal, which fits safely and greatly reduces the discomfort after wearing for a long time.
·Wide Compatibility: type c headphones are widely applicable for Samsung,HUAWEI,Sony,XIAOMI...etc.
·HD Microphone and Control Keys: The built-in HD microphone in the Type c earphones reduces noise interference and ensures clear and smooth calls. The type c headphones is set with multi-function keys to make it easier to adjust the volume +/-, switch songs and answer/hang up calls with shortcut keys.
·Ergonomic Design: The usb earbuds with microphone for pc is designed with 45° inclined in-ear ergonomics, specially designed for the human ear canal, which fits safely and greatly reduces the discomfort after wearing for a long time.
·Wide Compatibility: type c headphones are widely applicable for Samsung,HUAWEI,Sony,XIAOMI...etc.
·HD Microphone and Control Keys: The built-in HD microphone in the Type c earphones reduces noise interference and ensures clear and smooth calls. The type c headphones is set with multi-function keys to make it easier to adjust the volume +/-, switch songs and answer/hang up calls with shortcut keys.
More Details
| Connections: | Type C jack plug (stereo) |
| Cable shape: | Round |
| Cable length: | 1.2m |
| Horn diameter: | 10 mm |
| Frequency range: | 20 - 20000 Hz |
| Impedance: | 16 ohms |
| Sensitivity: | 100dB (+/-3dB) at 1kHz |
| Color Available: | Black,Red,Green,Blue,White,Grey |
| Product material: | Plastic |
| Silicone ear pads sizes: | S, M and L |
| Warranty: | 12 months |
| Product Net weight: | 16.8g |
| Product with box weight: | 32.1g |
| Quantity in Carton: | 200pcs |
| Carton Gross weight: | 8.93kgs |
| Carton size: | 570 x 424 x 400 mm |
| OEM MOQ: | 2000 pcs |
| Quantity in 1X20' container: | 289 cartons(57800pcs) |


